İletişimde İnovasyon

Tüm yenilikler yaratıcı düşünce süreçlerinin sonucudur. 

İnovasyon, yaratıcı düşünce sonunda elde edilen fikirlerin satılabilir ürünlere ve hizmetlere aktarılmasıdır.

İnovasyonun değeri topluma ve ekonomiye sağladığı değerle belirlenir.

İletişimde inovasyon ise yeni yaklaşımlar ve yeni yöntemler vasıtasıyla kalıcı çözümler üretecek fırsatların ortaya konmasıdır.

İletişimin değeri yaratılan bu etkileşim ve ivmenin katma değeri ile belirlenir. Yani müşterinin, çalışanın ve toplumun yaşam kalitesinin ne derece artırıldığı ile alakalıdır. 

İletişimin değeri yaratılan bu etkileşim ve ivmenin katma değeri ile belirlenir. Yani müşterinin, çalışanın ve toplumun yaşam kalitesinin ölçülebilir oranda ne derece artırıldığı ile alakalıdır.
https://www.youtube.com/watch?v=ALHpYbWGqjQ

Kalıcı çözüm üretecek fırsatlar nasıl ortaya konur?

Strateji ile.

Entegre Planlama ile.

Yaşam Kalitesi Performansı ile.

Kalıcı Çözümün Baştan Sona İletişimi ile.


Bir örnek verelim:

Antibakteriyel Cam 

Covid salgını döneminde çok az işletmenin inovasyonunu duyduk. Benim dikkatimi çeken iki inovasyon oldu. Bir tanesi Şişe Cam tarafından geliştirilen V-Block Teknolojisi. V-Block, cam yüzeylerdeki virüs ve bakterileri etkisiz hale getiren özel bir kaplama teknolojisi. Fatih Altaylı Haber Türk kanalında bu teknolojiyi derinlemesine ele aldığı bir program yaptı. Göz atmanızı öneririm. Kişiden kişiye temas ile geçebilecek virüs ve bakterilerin cam ev eşyası üzerinde yayılması ve üremesini engelleyen bir gelişme. Ön bulgulara göre bu teknoloji yeni tip Covid-19 üzerinde de etkili. 

Şişecam iletişimde inovasyon yapmak istiyorsa, bu muazzam buluşun stratejik iletişim planlamasına ihtiyacı var:

  1. Buluşun iletişimini “yaşam kalitesi dinamikleri” üzerinde planlaması, 
  2. Müşterilerinin, çalışanların ve toplumun entegre olarak yaşam kalitesini hangi dinamikler üzerinde artırmayı planladıklarını ve paydaşlarına bunu nasıl ileteceğini belirlemesi,
  3. Yaşam kalitesi dinamiklerinden ne kastettiğini, her yıl hangi hedefe ne derece nasıl ulaştığını yaratıcı yöntemlerle anlatması, böylece iletişimde momentumu koruması gerekir.

Eğer Şişecam böylesi büyük bir buluşu satılan ürün sayısı, karlılık ve tercih nedeni ile kısıtlı tutarsa, geleneksel iletişim yapmaya devam edecek demektir. 

Hijyenik Akıllı Tuvalet 

Dikkate değer bulduğum bir diğer inovasyon ise kamusal alanlar için geliştirilen hijyenik tuvalet oldu. İnovasyon Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’ne ait. Pandemi arkası birçok insanın hijyen kurallarını terk ederek eski alışkanlıklarına geri döneceği varsayımından yola çıkılmış. Yapmak istedikleri yeni ve kalıcı çözümler ile kalıcı davranış değişikliği sağlamak. 

Vitra markasının hijyen bariyerini korumaya yardımcı bu inovasyonu ile tuvalete girdiğinizde klozet kapağı sizi algılayarak açılacak, taharet musluğuna dokunmaksızın sensörle çalışacak, akıllı kontrol paneli klozetten kalkıldığınıanlayacak ve önce partiküllerin yayılmaması için kapağı otomatik kapatacak, ardından sifonu devreye alacak. Halihazırda zaten hiçbir yere dokunmadan sabunu alıyor, armatürü açıyor ve kağıt havluya ulaşıyoruz. Bu inovasyon sayesinde patojen barındırmayan yüzeyler, kontaminasyon riskini sıfırlayacak. Temassız teknolojiler kesinlikle kalıcı bir çözüm.

Bu inovasyon öncelikle AVM’ler, benzin istasyonları ve hastaneler gibi toplu kullanım alanlarında, kullanım frekansı ve kullanıcı çeşitliliği yüksek tuvaletlerde uygulanacak. Vitra, ortak kullanılan tuvaletlerdeki bulaş riskini en aza indirmeyi planlıyor ve tuvaletlerden bulaşan hastalıkların yaşanma sıklığını düşürerek, sağlık personeli ve sağlık sistemi üzerindeki yükü de hafifletmeyi hedefliyor. Tahmin ediyorum ileriki dönemlerde bu çalışmanın gümbür gümbür gelen bir iletişimi olacaktır. Zira, her anlamda fayda sağlayan bir yapıyla ilerliyor.