Sosyal Sorumluluk Bir Kültürdür

Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) ve sürdürülebilir gelişim alanında 23 yıldır çalışıyoruz. İş dünyası ve toplumsal gelişim alanında uluslararası alanlarda projeler yapmış, işin felsefesini, psikolojisini, sosyolojisini derinlemesine araştıran ve çalışan bir ekibiz.

Artık herkes herşeyi herkesten daha iyi yaptığını iddia ediyor ama herkes aynı işleri birbirinden kopyalayarak yapıyor. Böyle bir ortamda dertler de ortak oluyor. Cömert ve iyi niyetli şirketlerin akıttığı milyonlarca dolar ve emek toplumun sorunlarını iyileştirmede nedense pek fayda etmiyor…

Peki Neden?

Sosyal sorumluluk çalışmaları stratejik planlama doğrultusunda yapılmıyor. En temel sorun burada yatıyor. Diğer bir sorun üst yönetimler, sosyal sorumluluğu pek kaale almıyor.  Bakıyoruz, sosyal sorumluluk projeleri, tek atışlık fırsat kampanyaları haline geldi. Yanılıyor muyuz?

Sosyal sorumluluk bir kültürdür. DNA’nızda ya vardır ya da yoktur. Toplum, çalışanlar ve müşterileriniz sosyal fayda yaratan şirketleri ödüllendiriyor. Onlarla elele yürümeyi seçiyor.

Müşteriler artık “hangi şirket/marka istediğim yaşamı inşa etmek için benimle birlikte hareket etmeye hazır?” diye soruyor. Markalar bu yüzden evriliyor. Kurumsal Sosyal Marka yönetimi bu yüzden değerleniyor. Yaşam Kalitesini odağına alan sosyal sorumluluk çalışmaları, geleceğe sağlam adımlarla yürüyen şirketlerin baş tacı oluyor. Yenilik ve inovasyon ticari kaygıyla ortaya atılmış girişimcilikle değil, kurumsal sosyal girişimcilikle geliyor.

IPPA, tüm sosyal sorumluluk projelerini, kanıta dayalı bilimsel bir çalışma alanı olan pozitif psikoloji biliminin yaşam kalitesi çalışmaları üzerinde kurguluyor. Gerçek sosyal etkiyi ancak bu şekilde yaratabileceğimize inanıyoruz.

IPPA, yaşam kalitesi modellemesini odağa alan marka ve iletişim çalışmalarında uzmanlaşmış tek şirkettir.