Pozitif Liderlik Stratejileri

Jack Ma ve Elon Musk iş bulamadıkları için kendi işlerini kurdu.

Geleceği inşa etmek için “fikirsel besin zincirini” ve pozitif psikoloji biliminin sunduğu “liderlik stratejilerini” uygulayan yeni nesil şirketlerin daha başarıyla ilerlediklerine şahit oluyoruz.

Pozitif Liderlik Stratejileri, University of Pennsylvania tarafından geliştirilen ve VIA Character Institute tarafından sunulan pozitif psikoloji biliminin kanıta dayalı araştırmalarına dayanarak tasarlanmış bir liderlik geliştirme programıdır.

Pozitif Liderlik Stratejileri programımız Türkçe ve İngilizce olarak Türkiye’de veya yönettiğiniz uluslararası bölge çalışanları için verilmektedir.

1. Positive Leadership: How can we bring out the best in others within our organization, as both human beings and as contributors to the organization?

2. Positive Meaning & Purpose: How do we identify a higher purpose for our business? How do we infuse this into our organization?

3. Positive Ethics & Virtues: How do we cultivate attributes such as generosity, forgiveness, and compassion in our organization? What is the relationship between these attributes and organizational performance? How do we inspire people toward doing “more good,” not simply “less bad?” 

4. Positive Relationships: How do we create energizing, generative relationships in our workplace?

5. Positive Culture: How do we build high-performing cultures of thriving (high degrees of learning and vitality)? How do we build high-performing cultures of flourishing (positive emotions, engagement, relationships, meaning, and accomplishment)?

 

Ne Tür Sorulara Cevaplar Bulacaksınız?

Fikirsel beslenme zinciri nedir, neden gereklidir?
Liderliğe, pozitif psikoloji biliminin yaklaşımları nedir?
Kültürler nasıl oluşur?
İnsan davranışlarını şekillendiren dinamikler nelerdir?
Bir derdiniz yoksa lider olabilir misiniz?
Sosyal şirketler neden yükselişte? Siz bu dönüşümün neresindesiniz?
Başarılı olmak için tutkuya ihtiyacınız var mı?
Kurumsal yaşam ile start up mantığını nasıl uygulamaya koymalısınız?
Takım oyunu kadar bireysel harekete neden önem vermelisiniz?
Yaratıcı ve yenilikçi yaklaşımların hayata geçmesinde üst yönetimlerin rolü nedir?
Kendi sektörünüzün ve alanınızın dışından beslenmenin strateji, planlama ve uygulama üzerindeki güçlü etkisinden nasıl yararlanabilirsiniz?
Şirketlerin “oyunda kalabilmesi” için yaratıcı düşünme ihtiyaçlarını nasıl aktive eder ve eyleme dönüştürmeleri için ilham verebiliriz?
Kişilik testleri ile liderlik potansiyelini belirleyebilir misiniz?
Pozitif iletişimden ne anlıyoruz?